رنگ آمیزی کابینت فلزی

0

نحوه رنگ آمیزی کابینت فلزی

برای اینکه بتوانید با کمک رنگ آمیزی چهره جدیدی به کابینت‌های فلزی و قدیمی آشپزخانه‌تان بدهید مراحل زیر را دنبال کنید:
•    کابینت را برای نقاشی آماده کنید. با استفاده از مواد شوینده چربی و روغن روی کابینت فلزی را تمیز کرده و آن را با دستمال پاک کنید سپس اجازه دهید تا خشک شود.
•    با استفاده از یک سمباده سطح را یکدست و هموار کنید. به این ترتیب اگر از پیش زنگ زدگی و یا رنگ روی کابینت فلزی وجود داشته باشد از بین می‌رود.
•    درب‌های کابینت و کشوها را از بدنه اصلی کابینت جدا کنید. اگر نمی‌خواهید دستگیره‌ها را رنگ کنید روی آن را بپوشانید.
•    پرایمر مناسب فلز که برای جلوگیری از زنگ‌زدگی است را تهیه کنید و با آن روی سطح کار کابینت فلزی را بپوشانید.
•    با یک لایه رنگ پرایمر سطح کار را آستر کنید. اجازه دهید رنگ خشک شود و سپس با استفاده از رنگ اکریلیک کابینت را رنگ آمیزی کنید. البته بخاطر داشته باشید که استفاده از رنگ اکریلیک تنها در صورتی که از آستر و پرایمر ضدزنگ یا روغنی استفاده کرده باشید برای رنگ آمیزی روی کابینت فلزی پیشنهاد می‌شود. همچنین بهتر است برای استفاده از این نوع رنگ از اسپری رنگ آمیزی استفاده نمایید.
•    پس از خشک شدن درب و کشوها آن‌ها را در جای قبلی خود نصب کرده و داخل کابینت قرار دهید.

مقالات مرتبط: مدل های دستگیره کابینت 

رنگ آمیزی کابینت آشپزخانه، 11 اشتباه که مرتکب می شوید!

رنگ آمیزی کابینت فلزی

امروزه با کمک گسترش ایده‌های دست‌ساز و خودتان بسازید در فضای مجازی، تعداد کابینت‌های رنگی و متنوع افزایش یافته است. افراد از خلاقیت‌های خود استفاده کرده و کابینت‌های آشپزخانه خود را بر طبق سلیقه خودشان با رنگ‌های زیبایی رنگ‌آمیزی می‌کنند. قطعا هر کاری بدون داشتن برنامه منظم و اطلاعات کافی ممکن است ناموفق بوده و یا حداقل دارای اشکالات ریزودرشتی باشد. در این مطلب با ما همراه باشید تا با اشتباهاتی که معمولا در زمینه رنگ‌آمیزی کابینت مرتکب می شوید آشنا گردیم.

1- در رنگ‌آمیزی کابینت انتظارات غیرواقعی دارید

قطعا کابینت‌های رنگ‌آمیزی شده، بسیار زیبا و دوست‌داشتنی هستند، اما طبق گفته متخصصین در این حوزه اگر کابینت شما تورفتگی و یا زدگی عمیق و مهمی داشته باشد بعد از رنگ کردن بیشتر به چشم خواهد آمد و مشخص‌تر خواهد شد. حتی زمانی که کابینت چوبی خود را رنگ‌آمیزی می‌کنید ممکن است در ابتدا این مسئله مشخص نباشد، اما با گذشت زمان و بعد از اینکه سطح رنگ کابینت خشک شد مشاهده خواهید کرد که این زدگی‌ها بیشتر به چشم خواهند آمد. شما می‌توانید قبل از رنگ کردن کابینت، سطح آن را بتونه زده و فرورفتگی‌ها را پر کنید و یا آن را با سمباده صاف و یکدست نمایید.

2- در رنگ کردن کابینت به خودتان وقت کافی نمی‌دهید

همیشه عجله زیاد در طول کار باعث خراب شدن روند کاری می‌شود. رنگ‌آمیزی کابینت نیز از این قاعده مستثنی نیست. اغلب افراد فکر می‌کنند که اگر روزهای آخر هفته را برای رنگ‌آمیزی کابینت صرف کنند کافی خواهد بود درصورتی‌که این‌گونه نیست. برای رنگ‌آمیزی کابینت به حداقل 4 تا 7 روز زمان نیاز است.

3- چوب کابینت را تمیز نمی‌کنید

مهم نیست که در نظر اول، کابینت شما چقدر تمیز به نظر می‌رسد. سعی کنید قبل از شروع رنگ‌آمیزی کابینت هرگونه چربی و لکه‌های روی آن را به‌خوبی پاک‌سازی نمایید. در غیر این صورت، رنگ نمی‌تواند به‌خوبی بر روی کابینت شما بخوابد.

4- درها و کشوهای کابینت را جدا نمی‌کنید

شما باید این مسئله را در مرحله اول شروع کار خود رعایت کنید. باید تمامی درها و کشوها را جدا کرده و بیرون بیاورید. تمامی دستگیره‌ها و لوازم این‌چنینی را از آنها جدا نمایید. این کار به شما کمک می‌کند که تمیزتر کار کرده و سرعت خود را افزایش دهید. امکان دارد که به‌مرورزمان، دستگیره و سایر لوازم سخت‌افزاری کابینت دچار ساییدگی شده و غیرقابل استفاده شوند. اگر شما آنها را در زمان رنگ کردن جدا کرده باشید در این هنگام می‌توانید به‌راحتی آنها را درآورده و تعویض نمایید.

5- قسمت‌هایی که هر در، کمد و... باید قرار بگیرند را برچسب‌زنی نمی‌کنید

اگر بر روی قسمت‌های مربوط به هر در، کمد و کشو را برچسب زده و مشخص کنید، می‌توانید با خیال راحت به کارتان ادامه دهید و مطمئن باشید که در این زمینه برایتان مشکلی ایجاد نخواهد شد که چیزی را جابه‌جا نصب نمایید.

6- سمباده زدن کابینت را فراموش می‌کنید

حتی اگر کابینت‌هایی دارید که فکر می‌کنید شرایط مطلوبی دارند بازهم نباید غافل باشید. آنها را به‌خوبی سنباده زده و سطحشان را صاف و یکدست نمایید. این مسئله را به خاطر داشته باشید که لازم نیست سطح کابینت را به‌طور کامل از بین ببرید، فقط باید رویه آن را صیقل داده و صاف و یکدست کنید.

7- قبل از شروع رنگ‌آمیزی کابینت‌ها، سطح آنها را از گردوغبار پاک نمی‌کنید

فقط کافی است که قبل از شروع رنگ‌آمیزی، سطح کابینت خود را از هرگونه گردوخاک پاک‌کنید. درصورتی‌که سطح کابینت شما دارای گردوغبار باشد بعد از رنگ‌آمیزی کابینت متوجه خواهید شد که کیفیت کار شما چندان مناسب نیست، چراکه انگار بر روی شن و ماسه و گردوخاک رنگ پاشیده‌اید؛ بنابراین مجبور می‌شوید از ابتدا کار را پاک کرده و دوباره رنگ‌آمیزی نمایید.
 

8- شما اولین نفری نیستید که این کار را انجام می‌دهد، پس دقت کنید

ممکن است وسوسه و هیجان بسیاری داشته باشید تا کار رنگ‌آمیزی کابینت آشپزخانه خود را به پایان برسانید، اما لازم است که دقت کنید و با برنامه پیش بروید. اگر کار رنگ‌آمیزی شما با کیفیت مناسبی به پایان نرسد بعد از گذشت مدتی بلند یا کوتاه، متوجه آن خواهید شد، چراکه ظاهر کابینت شما نشان‌دهنده درجه کیفی رنگ‌آمیزی شما خواهد بود.

9- رنگ کابینت اشتباهی انتخاب می‌نمایید

در این قسمت باید توجه داشته باشید که رنگی را انتخاب کنید که نه‌تنها برای کابینت، بلکه برای دکوراسیون آشپزخانه شما نیز مناسب باشد. علاوه بر این شما باید به دنبال رنگی بروید که بتواند به شما احساس خوبی القا کند تا از رفتن به آشپزخانه لذت ببرید.

10- رنگ ارزانی برای کابینتتان انتخاب می‌کنید

سعی کنید به دنبال رنگ‌های خیلی ارزان نباشید، چراکه غالبا به همان نسبت از کیفیت آنها هم کاسته خواهد شد. بعضی از برندهای رنگ کابینت در بازار موجود هستند که ممکن است از قیمت بالایی برخوردار باشند، اما در عوض کیفیت بسیار خوب و ارزش پرداخت این هزینه را نیز دارند.
اگر درباره انتخاب قلم مناسب نیز شک و تردید دارید پیشنهاد ما این است که به سراغ فروشگاه‌های مناسب رفته و با متخصصین این حوزه مشورت نمایید.

11- عجله می‌کنید تا کابینت‌ها را باز نمایید

قابل‌تصور است که همه شما هیجان خواهید داشت تا زودتر نتیجه کار خود را مشاهده نمایید، اما باید به این نکته نیز توجه کنید که هرچقدر بیشتر عجله کنید به کار خود ضربه بیشتری وارد خواهید کرد و در این صورت مجبور خواهید بود که دوباره روی رنگ کابینت، یک‌لایه دیگر رنگ‌آمیزی کنید.

 

🔔 حتما بخوانید: آیا میتوان با کابینت فلزی دکوراسیون زیبایی برای خانه رقم زد؟

 

چطور کابینت های آشپزخانه را رنگ کنیم؟

تغییر دادن رنگ راحت‌ترین روش برای این است که به کابینت های قدیمی آشپزخانه تان ظاهری جالب و جدید بدهید. تنها چیزی که نیاز دارید مقداری زمان آزاد و چند نکته کارشناسی است.

آشپزخانه قلب هر خانه‌ای است. همه‌ی ما قسمت زیادی از عمرمان را صرف درست کردن خوراکی و رقم زدن خاطرات زیبا در آشپزخانه‌های‌مان می‌کنیم. بنابراین، می‌خواهیم که آشپزخانه جایی خوب،‌ زیبا و دنج باشند.

همه استطاعت عوض کردن اسباب آشپرخانه را ندارند. خوشبختانه گزینه‌ی ارزانتری هم هست. اگر کابینت‌های آشپزخانه‌مان هنوز در وضعیت خوبی هستند، رنگ کردن آنها می‌تواند راه ارزانی برای تازه کردن ظاهر آشپزخانه باشد. هرچند این کار به راحتی رنگ کردن دیوار نیست، با آماده سازی درست و چند راهنمایی ما، نقاشی کردن کابینت‌ها می‌تواند یک راه حل طراحی زیبا و ماندگار باشد.

قدم 1: یک برنامه ریزی خوب

آماده سازی، کلید کیفیت همۀ کارهای نقاشی است. نقاشی کردن کابینت‌های آشپزخانه ممکن است در ابتدا بسیار دشوار به نظر برسد، اما کاملا قابل کنترل است. تنها چیزی که نیاز دارید زمان، صبوری و یک برنامه ریزی خوب است. این کار سریع و یک روزه نیست، پس باید کمی زمان برای این پروژه کنار بگذارید. شما باید هر قدم را به دقت برنامه ریزی کنید و تمام ابزار مورد نیاز را از قبل آماده کنید. یکی از مهم‌ترین مسائل انتخاب رنگ است و اگر می‌خواهید کابینت‌های نو شده واقعا حرفه‌ای به نظر برسند لازم است کمی برای محصولی با کیفیت بالاتر سرمایه گذاری کنید. این رنگ نمی‌تواند همان رنگی باشد که شما برای نقاشی دیوار استفاده می‌کنید زیرا ممکن است ترک بخورد و پوسته پوسته و لب پریده بشود.

قدم 2: انتخاب رنگ مناسب برای کابینت

تعداد رنگ‌هایی که می‌توانیم برای کابینت‌های آشپزخانه استفاده کنیم در واقع بی پایان است. در جستجوی‌مان برای رنگ مناسب، باید به تم موجود در آشپزخانه و سلیقه‌ی خودمان و مزیت‌های رنگ توجه کنیم. باید از انتخاب هرچیزی که حس خوبی به آن نداریم و فقط به خاطر اینکه رنگ گرم و مد روز است، اجتناب کنیم. اگر در مورد رنگ مطمئن نیستید، همیشه می‌توانید مقداری نمونه از فروشگاه بگیرید یا فقط یک قسمت از یک در کابینت را رنگ کنید ـ این کار دید مناسبی به شما می‌دهد که کابینت‌ها بعد از رنگ‌ آمیزی به شکلی در می‌آیند.

کابینت‌های آشپزخانه با رنگ‌هایی شاد و درخشان از جمله رنگ‌هایی مثل بنفش، آبی لاجوردی یا قرمز توسط طراحان داخلی برتر پیشنهاد شده‌اند و احتمالا در چند سال آینده محبوب خواهند ماند. اگرچه استفاده بیش از حد از رنگ های سیر می‌تواند زیاده روی باشد. در چنین وضعیتی، کابینت‌های دو رنگ ممکن است یک گزینۀ جالب توجه و شیک باشد ـ برای مثال، می‌توانید کابینت‌های بالایی را با رنگ‌های خنثی رنگ آمیزی کنید و رنگ‌های زنده را برای پایینی‌ها کنار بگذارید.خیلی از مردم رنگ‌های پاستل را انتخاب می‌کنند چون این رنگ‌ها فضا را روشن تر می‌کنند.

اگر هیچکدام از گزینه‌های رنگ ارائه شده برای شما جذابیتی ندارد، پیشنهاد می‌کنیم که از سفید ساده استفاده کنید که به دلیل کلاسیک بودن و ظاهر ساده‌اش یکی از محبوب‌ترین رنگ‌‌ها برای کابینت به حساب می‌آید.

قدم 3: درهای کابینت، کشوها و قفسه‌ها را بیرون بیاورید

سعی نکنید که در زمان صرفه جویی کنید و کابینت‌های آشپزخانه را با درها و و زمانی که همه‌ی قسمت‌های آن متصل هستند رنگ کنید. ممکن است کارتان در زمان کمتری تمام شود، اما حاصل کار چنگی به دل نخواهد زد. هنگام بیرون آوردن درها و کشوها، یادتان باشد که اتیکت بزنید که هر تکه‌ای از کجا آمده‌ است.

این کار شما را از بعضی کشمکش‌های بالقوه نجات می‌دهد. همه‌ی پیچ‌ها را در کیسه‌های پلاستیکی درون کابینت‌ها قرار دهید، تا زمانی که می‌خواهید همه چیز را دوباره سرهم کنید بتوانید آنها را به راحتی پیدا کنید.

قدم 4: تمیز کردن سطوح کابینت

آشپزخانه‌ محیطی برای پخت و پز و سرو غذا است. بنابراین پر است از لکه، چربی و بخار. هر چقدر هم که رنگ شما خوب و گران باشد، این رنگ چربی و لکه را نمی‌پوشاند. قبل از اینکه رنگ کردن را شروع کنید، همۀ سطوح باید کاملا تمیز شوند. می‌توانید از بعضی روش‌های خانگی استفاده کنید یا از محصولات تمیز کننده سطوح برای تمیز کردن آشپزخانه که در بازار موجود است استفاده کنید، قبل از اینکه ادامه بدهید اجازه دهید که کابینت‌ها کاملا خشک شوند.

قدم 5: سنباده زدن کابینت

پس از تمیز کردن سطوح، می‌توانید به قدم بعدی بروید ـ سنباده زدن. با سنباده زدن، رنگ بهتر به کابینت‌های آشپزخانه خواهد چسبید.

زمانی که کارتان تمام شد، گرد و غبار را با جارو برقی از سطوح تمیز کنید و همه اجزا را تمیز کنید تا رنگ آمیزی شود و هیچ باقیمانده ای از سنباده زنی باقی نماند.

قدم 6: یک پیش رنگ اضافه کنید

پیش رنگ خیلی مهم است، زیرا پیوند بهتری نسبت به رنگ تنها با سطح شکل می‌دهد. انواع زیادی از پیش‌ رنگ‌ها وجود دارد و انتخاب شما باید بسته به نوع رنگی که قصد استفاده دارید باشد. برای مثال برای رنگ لاتکس باید از پیش رنگی بر پایه لاک شیشه ای استفاده کنید، برای رنگ بر پایه روغن همان نوع از پیش رنگ بر پایه روغن پیشنهاد شده است. اگر نمی‌خواهید بعد از رنگ آمیزی، رنگ قبلی هنوز خود نمایی کند و ظاهری نازیبا به کابینت‌های شما بدهد، به هیچ عنوان نباید این مرحله را حذف کنید.

قدم 7: کابینت ها را رنگ کنید

در این نقطه، بعد از همه‌ی این کارها، یعنی تمیز کاری، سنباده کشی و آستر زدن، درهای کابینت آشپزخانه شما نه تنها زیبا نیستند،‌ بلکه وحشتناک به نظر می‌رسند. نگران نباشید ـ این گام آشپزخانه‌ی شما را به زندگی برخواهد گرداند.

راه‌های زیادی برای رنگ آمیزی وجود دارد ـ می‌تواند از یک غلتک، یک برس رنگ، یا حتی یک گردپاش بادی استفاده کنید. کلید موفقیت اعمال کردن رنگ به صورت متوالی است، اجازه دهید بعد از هر بار رنگ زدن چندین ساعت بگذرد و بین لایه ها رنگ خشک شود. دو لایه رنگ معمولا کافی است اما گاهی سه یا حتی چهار لایه لازم است تا به سطوح آشپزخانه ما حفاظت مناسب در مقابل حرارت پخت و پز و چربی را بدهد.

قدم 8: سرهم کردن دوباره همه چیز

زمانی که همه چیز به طور کامل خشک شد، می‌توانید کابینت‌های جدید و زیبای‌تان را به جای خود برگردانید. اکنون از برچسب زدن قبلی خود به همه‌ی اجزا قدردانی خواهید کرد ـ چون می‌دانید هر چیزی به کجا تعلق دارد. و حالا کمی عقب بروید و آشپزخانه جدید و محشرتان را از دور ببینید و تحسین کنید.

مزایا و معایب رنگ آمیزی و نقاشی کابینت آشپزخانه :

قیمت رنگ آمیزی کابینت فلزی

قبل از تصمیم گیری قطعی در خصوص رنگ آمیزی و نقاشی کابینت لازم است ، ابتدا مزایا و معایب رنگ کابینت را بررسی کنید .

مزایا رنگ آمیزی و نقاشی کابینت آشپزخانه :

هزینه:

مبلغ لازم برای نقاشی کابینت آشپزخانه در مقابل تعویض آن ، شاید کمتر از 5 % کل هزینه تعویض باشد .

چهره جدید:

استفاده از رنگ مرغوب و اجرای صحیح نقاشی آنقدر به آشپزخانه شما ، چهره جدیدی خواهد داد که دوستان باور نخواهند کرد شما فقط کابینتها را رنگ کرده اید .

عوض کردن دستگیره ها:

میتوانید با بتونه کردن محل پیچ های دستگیره های حاضر ، جدیدترین نوع دستگیره بازار را برای آن استفاده کنید . انتخاب دستگیره زیبا و متناسب جلوه آن را دو چندان میکند . دستگیره های ارزان زیبا نیز در بازار فراوان است .

ترمیم اشکالات کوچک: اگر ظاهر کابینت شما دارای خراشیدگی ، لک دار و دارای لب پریدگی باشد ، میتوانید با بتونه کردن این اشکالات زیر سازی کوچک را رفع کنید و در نهایت جلوه بسیار زیبایی از رنگ یکدست وشیک بدست آورید .

امکان ست کردن رنگ کابینت با مبلمان: انتخاب رنگ مهمترین سلاح در اختیار شما است . میتوانید آن را با مبلمان منزل و یا هر رنگ دیگر از عناصر دکوراتیو منزل ست کنید .

خرید وسایل جدید:

میتوانید پول تعویض کابینتها را در محل دیگری خرج کنید ، به عنوان مثال وسایل جدید و مدرن برای آشپرخانه تهیه کنید .

تنوع رنگ:

می توانید از دو یا سه رنگ در چرخه رنگ با تناسب زیبا استفاده کنید ، امکانی که حتی در صورت تعویض کابینت کمتر در اختیار شما ست و یا حداقل خیلی گرانتر از کابینت معمولی است .

معایب رنگ آمیزی و نقاشی کابینت آشپزخانه :

هر کابینتی قابل رنگ نیست:

اگر کابینتها چه فلزی و چه MDF باشد ولی درعین حال دفرمه شده و یا تابدار است رنگ اینگونه مشکلات را حل نخواهد کرد .

از بین رفتن طرح پایه:

اگر کابینت شما چوب یا MDF است و نقش و نگار آن را دوست دارید ، رنگ کردن میتواند بخش زیادی از طرح پایه را ازبین ببرد . اگر دوست ندارید این اتفاق بیفتد باید از پوشش های شفاف همانند سیلر کیلر ، پلی استر و روغن جلا استفاده کنید .

کاراصولی نیاز دارد:

لازم است درهای کابینتها را باز کنید، شماره گذاری کنید تا موقع بستن مجدد دچار مشکل نشوید ، بسته به نوع کابینت فلزی یا چوبی باید کلیه مراحل سمباده زنی ، بتونه کاری ، پرایمر و رنگ را اجرا کنید .

نتیجه بد:

اگر در انتخاب قلم مو و یا روش اسپری کردن رنگ اشتباه کنید ظاهری نامناسب حاوی موی قلم ، اشک رنگ و پوست سوسماری شدن را تحویل خواهید گرفت .

نگهداری و تمیزکاری دوره ای بیشتر:

اصولا رنگ به نگهداری و تمیز کاری دوره ای نیاز دارد . لازم است به این مساله به صورت جدی نگاه کنید خصوصا اگر از رنگهای روشن تر استفاده کرده باشید .

توصیه های رنگ آمیزی و نقاشی کابینت آشپزخانه :

میزان روشنی رنگ جدید :

اگر آشپزخانه شما دارای پنجره ای بزرگ است میتوانید از رنگهای تیره تر استفاده کنید ، اما اگر پنجره کوچک دارید رنگ روشنتر برای دلگیر نشدن فضا به کار بربد .

رنگ ضد رطوبت :

صد در صد رنگ ضد رطوبت استفاده کنید ، در غیر اینصورت با گذشت زمان پوسته کرده و میریزد . لکهای حاصل از تماس دست با رنگ انتخابی باید به راحتی برداشته شود .

رنگ سفید یا چرکتاب :

بستگی به حوصله شما برای نگهداری و تمیز کاری دارد . هر چه سفیدتربه نگهداری و تمیز کردن های دوره ای بیشتری نیاز دارد .

اسپری کردن یا کار با قلم مو:

اسپری کردن رنگ با قلم موزدن قابل مقایسه نیست و اسپری کردن ظاهری کاملا متفاوت میدهد ولی مشکل این است که باید پیستوله یا رنگ پخش کن تهیه کنید . بهترین راه حل این است که از نقاش استفاده کنید ، حداقل در صورت اسپری نکردن تجربه وی با قلم مو ، نتیجه رضایتبخش بدست خواهد آورد . از طرفی قبل از اسپری کردن باید کل نقاط در معرض پاشش را بپوشانید ، لیکن در هر حال داخل کابینت ها را میتوانید با قلم مو رنگ بزنید .

دو رنگ نمودن :

درب کابینت در زیر سینک و یا محلی که سطل زباله قرار میگیرد دائم باز و بسته میشود . هر رنگی انتخاب کرده اید ، پیشنهاد میشود این نقاط را رنگ سیرتر بزنید و یا اصولا از رنگ چرک تاب استفاده کنید .

 رنگ مخصوص کابینت فلزی

نحوه رنگ زدن کابینت فلزی به این صورت است، که ابتدا تمامی سطوح کابینت، مخصوصا روی درب ها بررسی گردد، در صورت داشتن تو رفتگی یا خش ابتدا این سطوح را با ابزاری مناسب یک دست نمایید. رنگ مناسب برای کابینت فلزی که بیشتر مواقع رنگ های براق است، انتخاب کنید. برای رنگ کاری مناسب درب ها را جدا کرده و نهایت دقت را در تمیز کاری داشته باشید، بیشترین کاربرد در رنگ کاری این نوع کابینت رنگ كردن كابينت فلزي قدیمی می‌باشد. نو کردن سطح کابینت ها با رنگ کاری مناسب در این نوع کابینت بسیار استفاده می‌شود.

بازسازی کابینت فلزی قدیمی

بازسازی کابینت فلزی

کابینت‌‌ها بخشی از آشپزخانه هستند که در زیبایی این مکان نقش مهمی دارند. کابینت‌ها در طرح‌‌ها و جنس‌‌های مختلفی (MDF و فلزی) در بازار وجود دارند. کابینت‌‌ها به دلایل متفاوتی همچون خراشیدگی، آب خوردگی و … چهره اولیه خود را از دست داده و یا مستهلک می‌‌شوند. در برخی از موارد با رنگ‌‌آمیزی و بازسازی کابینت‌‌ها می‌‌توان تا حد زیادی زیبایی آن‌ها را باز گرداند. در این مقاله به روش‌‌های بازسازی و رنگ‌‌آمیزی کابینت‌‌ها می‌‌پردازیم و پس از آن مزایا و معایب بازسازی کابینت‌‌های آشپزخانه را شرح می‌‌دهیم.

انواع روش‌‌های بازسازی و رنگ‌آمیزی کابینت

نوسازی و رنگ‌‌آمیزی کابینت‌‌ها، روش‌‌هایی هستند که برای زیباسازی آشپزخانه به کار می‌‌روند. در زیر به بیان چند نمونه از روش‌‌هایی که می‌‌توان برای نوسازی کابینت‌‌های آشپزخانه به کار گرفت، خواهیم پرداخت.

۱ – رنگ‌آمیزی کابینت

یکی از روش‌‌هایی که به نوسازی کابینت‌‌های آشپزخانه کمک می‌‌کند، رنگ‌آمیزی کابینت‌‌ها است. در رنگ‌آمیزی آن‌‌ها باید به جنس کابینت‌‌ها و رنگ سایر وسایل داخل آشپزخانه توجه کرد. بهتر است که رنگ کابینت با سایر لوازم آشپزخانه هماهنگی داشته باشد.

۲ – تعویض یراق‌‌ها و دستگیره‌‌ها

یراق‌‌ها و دستگیره‌‌های کابینت‌‌ آشپزخانه بخش‌‌هایی هستند که در عین کوچک بودن، تعویض آن‌‌ها تغییر زیادی در کابینت‌‌ها ایجاد می‌‌کند. برای تغییر ظاهر کابینت‌‌ها به شکلی مطلوب می‌‌توان از دستگیره‌‌هایی از جنس کروم براق، نیکل، استیل و … بهره برد.

۳ – افزودن درب شیشه‌‌ای

به‌کارگیری درب‌‌های شیشه‌‌ای در بازسازی کابینت‌‌های آشپزخانه می‌‌تواند انتخابی مناسب به‌منظور تغییر ظاهر آشپزخانه‌‌ها باشد. قرار دادن ظروف تزئینی در کابینت‌‌های دارای درب شیشه‌‌ای، زیبایی خاصی به آشپزخانه می‌‌دهد.

۴ – حذف درب کابینت‌‌ها

در برخی از موارد می‌‌توان برای نمایش وسایل یا ظروف تزئینی داخل کابینت‌‌ها از قفسه‌‌های بدون درب استفاده کرد. بهره‌گیری از رنگ روشن با پس‌زمینه‌ای چشم‌‌نواز، باعث زیباسازی محیط آشپزخانه خواهد شد.

۵ – اضافه کردن لامپ به بالای کابینت

یکی دیگر از شیوه‌‌های بازسازی کابینت‌‌ها، اضافه کردن نورهای موضعی پایین تاب به بالای کابینت آشپزخانه‌‌ها است. این تغییر را که می‌‌توان با هزینه اندک ایجاد کرد سبب به جلوه درآمدن آشپزخانه و کابینت‌‌ها می‌‌شود.

۶ – به‌کارگیری اشکال هندسی برای رنگ‌آمیزی کابینت

در این روش، ابتدا درب کابینت را با رنگی دلخواه رنگ‌‌آمیزی کنید. پس از خشک شدن رنگ، شکل هندسی که به نظرتان جذاب است را به کمک نوار چسب روی کابینت بچسبانید. در مرحله بعد تمام قسمت‌‌های کابینت را با رنگی دیگر رنگ بزنید. پس از خشک شدن رنگ، نوار چسب را از کابینت جدا کنید.

۷ – استفاده از استنسیل 

استنسیل نوعی کاغذ طرح‌‌دار شبیه به شابلون است. ابتدا تمام کابینت را رنگ‌‌آمیزی کرده و پس از خشک شدن با استفاده از استنسیل، طرح دلخواه را بر روی کابینت رنگ می‌‌کنیم. این امر، کابینت را به تابلویی هنری مبدل می‌‌سازد.

۸ – استفاده از تخته چوب‌پنبه

به کمک تخته چوب‌پنبه می‌‌توان به بازسازی کابینت پرداخت. ابتدا ورق‌‌ چوب‌پنبه را تهیه‌کرده، سپس آن را با چسب به درب کابینت‌‌ها می‌چسبانیم. برای زیباتر شدن محیط آشپزخانه می‌‌توان نقاشی بچه‌‌ها را بر روی درب کابینت نصب کرد.

۹ – ایجاد طرح تخته‌سیاه بر روی درب کابینت

تخته‌سیاه یکی از لوازم خاطره‌انگیز برای هر فرد به شمار می‌‌رود. برای بازسازی کابینت آشپزخانه می‌‌توان به کمک رنگ مخصوص تخته‌سیاه، طرحی خلاقانه بر روی کابینت آشپزخانه به اجرا در آورد.

مزایا و معایب رنگ‌آمیزی کابینت

بازسازی کابینت‌‌ها یکی از را‌‌ه‌‌های تأثیرگذار در تغییر چهره آشپزخانه‌‌ها است. این روش علاوه بر مزایای بسیار، دارای معایبی نیز است. در بخش زیر به بیان مزایا و معایب بازسازی و رنگ‌آمیزی کابینت‌‌ها می‌‌پردازیم. مزایا

کاهش هزینه

رنگ‌‌آمیزی و بازسازی کابینت‌‌های آشپزخانه، هزینه بسیار کمتری نسبت به تعویض آن‌‌ها دارد. چون تنها با خرید مقداری رنگ و یا قطعات مورد نیاز می‌توان به بازسازی و رنگ‌‌کاری کابینت‌‌ها پرداخت.

تغییر چهره آشپزخانه

با رنگ‌آمیزی و یا بازسازی کابینت‌‌های آشپزخانه می‌‌توان چهره جدیدی به فضای آشپزخانه بخشید و آن را از حالت یکنواختی بیرون آورد. این امر علاوه بر تغییر فضای آشپزخانه بر روحیه افراد منزل نیز تأثیر مثبت خواهد گذاشت.

اصلاح اشکالات جزئی و رنگ‌آمیزی کابینت

به کمک رنگ‌آمیزی و بازسازی کابینت‌‌ها می‌‌توان اشکالات جزئی مانند خراشیدگی، لب‌پریدگی و … را اصلاح کرد و آن‌‌ها را تا حد زیاد به شکل روز اول در آورد. با این کار جلوه و زیبایی آشپزخانه حفظ می‌‌شود.

هماهنگ‌سازی رنگ کابینت‌‌ها با مبلمان

یکی از راهکار‌‌هایی که زیبایی آشپزخانه را به دنبال دارد، هماهنگی رنگ وسایل درون آن است. با رنگ‌آمیزی کابینت‌‌ها به رنگ مبلمان درون آشپزخانه می‌‌توان فضای خیره‌کننده‌ای به محیط آشپزخانه داد. معایب

هر کابینتی قابل رنگ‌آمیزی نیست

کابینت‌‌هایی که از حالت اصلی خود خارج و به‌اصطلاح دفرمه شده‌‌اند، قابل رنگ کردن نیستند. با این کار قسمت‌‌های ناهموار کابینت‌‌ها بیشتر به چشم خواهد آمد.

از بین بردن طرح اصلی کابینت

بازسازی یا رنگ‌آمیزی کابینت‌‌ها، از بین رفتن بخشی از طرح اصلی و اولیه کابینت‌‌ها را به دنبال خواهد داشت. در این مواقع می‌‌توان از پوشش‌‌های بی‌رنگ مانند روغن جلا بهره برد.

نیاز به تمیزکاری دوره‌‌ای

اگر از رنگ روشن در رنگ‌‌آمیزی کابینت‌‌ها استفاده شود، باید آن‌‌ها را به‌صورت دوره‌‌ای تمیز کرد، چون رنگ‌‌های روشن گردوغبار را نشان خواهند داد.